środa, 9 lipca 2014

Jak szybko uszyć poszewkę na poduszkę zapinaną na zamek


Kupiłam w Ikei 2 mięciutkie wkłady do poduszek o wymiarach 50×50 cm i postanowiłam uszyć poszewki. Został mi spory kawałek tkaniny zasłonowej, którą kupiłam na wyprzedaży w Leroy Merlin. Tkanina jest bardzo przyjemna w dotyku więc świetnie nadaje się na poszewki. W styczniu już powstały z niej 2 poszewki o wymiarach 40×40. Zostały podarowane ;)Jak uszyć poszewkę:


1. Wycięłam prostokąt materiału i obrzuciłam go ściegiem krzyżykowym

Wymiary materiału:
1+50+1
1+50+50+3+1
1 cm to zapasy na szwy
3 cm to dodatkowy materiał na zakładkę, aby ukryć zamek

czyli 52x105 cm2. Miałam zamek 40 cm, więc zamiast biec do pasmanterii postanowiłam wykorzystać ten co mam i przedłużyłam go o 10 cm3. Wszyłam zamek:
- zamek przypięłam szpilkami do prawej strony materiału, przyszyłam jak najbliżej ząbków zamka używając półstopki:

- zaprasowałam materiał przy zamku na prawej stronie i zszyłam jak na rys:

 i otrzymałam:

- drugą stronę zamka przyłożyłam do prawej strony materiału, zszyłam:

- następnie tak układam materiał aby otrzymać zakładkę o szerokości 1,5 cm, zgodnie z rysunkiem: 

- otrzymałam zakładkę:4. Ułożyłam materiał prawą stroną do środka oraz tak aby środek zamka znajdował się 10 cm od krawędzi poszewki:

Po zszyciu przewróciłam poszewkę na prawą stronę i gotowe!

Drugą poduszkę ozdobiłam koronką. Jeszcze przed zszyciem brzegów (pomiędzy punktem 3 a 4) naszyłam koronkę na prawej stronie materiału, po 10 cm od dolnej i górnej krawędzi.A TU można obejrzeć poduszeczkę z aplikacją z filcu.

9 komentarzy:

 1. Bardzo dziękuję za ten tutorial :) poduszka wyszła super.

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie takiego tutorialu szukałam! Bardzo dziękuję i zabieram się do pracy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. cieszę się że się przyda :) powodzenia!

   Usuń
 3. Fajny tutorial, ale wg mnie troszkę za mało szczegółowy dla początkujących. Być może bardziej zaawansowani nie mieli żadnego kłopotu w zrozumieniu, co należy wykonać krok po kroku-ja jednak miałam kilka wątpliwości np. przy kroku: "następnie tak układam materiał aby otrzymać zakładkę o szerokości 1,5 cm, zgodnie z rysunkiem" ponieważ nie byłam pewna, czy mam tylko założyć materiał i później go jakoś z czymś zszyć, czy go po prostu przeszyć w tym momencie ;-) Nie mniej jednak udało mi się i poszewka wyszła :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję za wskazówki! W następnym tutorialu wezmę pod uwagę to, aby opisywać bardziej szczegółowo każdy etap. Cieszę się że jednak udało Ci się uszyć poszewkę! gratuluję :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziewczyno uratowałaś kawał mojego czasu i nerwów. Walczyłam jak lew z zamkami szyjąc ostatnio 5 kompletów pościeli z kory.A tu proszę - taka wskazówka!!!!!Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. proszę :)) miło mi że mój opis się przydał

   Usuń
 6. a ja wciąż rozgryźć nie mogę tego: "następnie tak układam materiał aby otrzymać zakładkę o szerokości 1,5 cm, zgodnie z rysunkiem" :(

  OdpowiedzUsuń